|
|
|
The Shawnee News-Star
  • HS HOOPS: Box Scores for Wednesday, Jan. 15 to Friday, Jan. 17

  • Wednesday, Jan. 15
    GPS Tournament
    at Bethel
    Girls
    Chandler 54, Little Axe 50
    Chandler 20 13 10 11 — 54
    Little Axe 11 16 6 17 — 50
    Chandler — K. Gillette 13, N. Herring 13, B. Wilson 9, T. Sinegal 8, B. Solberg 7, M. Kimble 2, T. Fowle 2.
    • email print
    • Other Oklahoma Scores from Thursday
      BOYS BASKETBALL
      Antlers 60, Atoka 55
      Braggs 68, Porum 67
      Christian Heritage Academy 70, Crooked Oak 60
      Clayton 50, Kinta 44
      Eagletown 56, Battiest 46
      Fort Supply 50, Waynoka 45
      » Read more
      X
      Other Oklahoma Scores from Thursday
      BOYS BASKETBALL

      Antlers 60, Atoka 55

      Braggs 68, Porum 67

      Christian Heritage Academy 70, Crooked Oak 60

      Clayton 50, Kinta 44

      Eagletown 56, Battiest 46

      Fort Supply 50, Waynoka 45

      Harrah 95, Harding Charter Prep 69

      Healdton 32, Turner 20

      Hobart 66, Indiahoma 30

      Moyers 68, Soper 45

      Oklahoma Centennial 71, OKC U.S. Grant 47

      Panama 54, Bokoshe 50

      Pawnee 86, Pawhuska 22

      Perry 57, Morrison 28

      Pond Creek-Hunter 42, Cherokee 35

      Rattan 54, Valliant 30

      Ripley 52, Frontier 30

      Southwest Covenant 50, Corn Bible Academy 30

      Tuttle 73, Bridge Creek 40

      Union 51, Jenks 38

      Washington 61, Bethany 43

      Whitesboro 60, Buffalo Valley 36

      GIRLS BASKETBALL

      Atoka 44, Antlers 38

      Bridge Creek 52, Tuttle 32

      Christian Heritage Academy 57, Crooked Oak 16

      Eagletown 61, Battiest 38

      Fort Supply 46, Waynoka 36

      Frontier 40, Ripley 35

      Gans 52, Midway 47

      Indiahoma 52, Hobart 34

      Kinta 43, Clayton 17

      OKC Classen Adv. 66, OKC Northeast 50

      Oklahoma Centennial 48, OKC U.S. Grant 26

      Pawnee 44, Pawhuska 20

      Perry 36, Morrison 33

      Pond Creek-Hunter 47, Cherokee 33

      Porum 57, Braggs 27

      Rattan 45, Valliant 37

      Soper 43, Moyers 17

      Southwest Covenant 38, Corn Bible Academy 36

      Turner 44, Healdton 30

      Union 62, Jenks 36

      Washington 73, Bethany 54
  • Wednesday, Jan. 15 GPS Tournament at Bethel Girls Chandler 54, Little Axe 50 Chandler 20 13 10 11 — 54 Little Axe 11 16 6 17 — 50 Chandler — K. Gillette 13, N. Herring 13, B. Wilson 9, T. Sinegal 8, B. Solberg 7, M. Kimble 2, T. Fowle 2. Girls McLoud 42, Holdenville 25 Holdenville — Kaitlyn Hodgins 8, Abby McElroy 7, Ashlyn Wilburn 3, Liz Davis 3, Hayli Fredrick 2, Hannah Hoover 2. Girls Newcastle 63, Tecumseh 23 Tecumseh 5 3 10 5 — 23 Newcastle 7 12 26 18 — 63 Tecumseh — Sam Schovnaec 6, Hilary Babbit 4, Taylor Williams 3, Gabby Rice 3, Jen Goethe 2, A. Longhorn 2, Britton Buckley 2, Vaun Longhorn 1. Newcastle — Miranda Curl 17, Kre Johnson 13, Sarah Hamilton 12, Aliyah Endsley 7, Ashley Mayo 6, Corbi Para 4, Katie Mayo 2, Katie Rojas 2. Boys McLoud 57, Chandler 51 Chandler 19 10 8 14 — 51 McLoud 7 21 17 13 — 58 Chandler — M. Wilson 16, L. Wilson 13, R. Lewis 7, Meyers 7, Blackshire 5, Hudson 3. Boys Tecumseh 48, Ada 45 Tecumseh 8 12 6 8 5 9 — 48 Ada 10 2 14 7 5 6 — 45 Tecumseh — Fox 14, Pitchford 10, Pierce 9, Schovanec 6, Norman 4, Dobyns 2, Webb 2, Hall 1. Ada — Henderson 14, Kilby 12, Forbes 9, Whitworth 4, Prince 3, Moss 2. Thursday, Jan. 16 at Earlsboro Boys New Lima 14 8 17 20 — 57 Earlsboro 13 18 21 19 — 71 New Lima - Caito Kemp 27, Landon Madkins 9, Mekhi Edwards 6, Elijah Brown 6, Christian Leetka 4, Sterlin Lena 3, Nevin Washington 2, Brady Maylen 2. Earlsboro - Derick McCormick 25, Ethan Bateman 13, Connor Kelsay 11, Kaiden Orso 10, Eric Stargell 8, Austin Sanders 4. Friday, January 17 at Stroud Boys Seminole 62, Stroud 38 Seminole 23 17 19 3 — 62 Stroud 7 11 9 11 — 38 Seminole — Xaiver Freeman 26, Jace Cravens 25, Dane Waters 2, Ryan Kelly 2, Esteban Haskin 1. Stroud — Justin Morris 16, Powell 7, Bucktrot 4, Close 4, Swift 2, Evans 2. at Prague Girls Chandler 59, Prague 56 (OT) Chandler 14 17 10 9 9 Prague 6 14 14 16 6 Chandler — Gillet 26, Herring 9, Fow 8, Kimble 6, Wilson 6, Singal 4. Prague — Tory Bristow 37, Landry Hickson 5, Micah Ripley 4, Cooper 4, Jana Nicks 2, Brooke Siston 2. at Shawnee Girls Shawnee 59, Piedmont 30 Piedmont 7 6 9 8 — 30 Shawnee 5 20 23 11 — 59 Piedmont — Kayden Carver 8, McKenna Kirkpatrick 6, Bre Reid 5, Alex Hall 4, Hayden Priddy 4, Abbie Hall 2, Sidney Morrison 1. Shawnee — McKenzie Cooper 23, Bailey Taylor 16, Mo Tramble 8, Kelsey Simmons 6, Shaiann Tramble 3, Alexis Freeman 2, Tyann Maytubby 1. Boys Piedmont 53, Shawnee 47 Piedmont 10 10 14 19 — 53 Shawnee 11 18 8 10 — 47 Piedmont — Adrion Williams 20, Grant Smith 15, Cameron Peters 11, Burris 3, Franklin 3, Milbar 1. Shawnee — Tramble 13, Maston 10, Murphy 10, Laster 6, Cooper 4, Yount 3, Winrow 1. Boys McLoud 51, Tecumseh 43 Dale Girls at Dale Latta 45, Dale 39 Latta 9 11 13 12 — 45 Dale 6 9 12 12 — 39 Latta — Krisha Young 10, Shelbey Parnacker 10, Marla Priest 7, Taryn Wood 5, Sydney Brinlee 5, Laramie Edens 5, Shiann Henderson 3. Dale — Phanseca Burley 14, Hannah Ash 10, Cami Walck 6, Brayden Newton 5, Dani Manning 4. Boys Dale 44, Latta 37 Latta 14 9 6 8 — 37 Dale 6 16 11 11 — 44 Latta — Trestan Tulley 11, Derrick Epperly 9, Cade Hayes 5, Brogan Cantrell 4, Brady Johnson 3, Carter Kessinger 3, Ryan Stockton 2. Dale — Caleb Banks 13, Jace Wilkins 12, Taron Carter 9, Latif Tobler 6, Gunner Hathcock 4. Prague at Prague Boys Prague 57, Chandler 47 Chandler 7 10 10 20 — 47 Prague 14 17 10 16 — 57 Chandler — L. Wilson 14, Blackshire 10, M. Wilson 8, Myers 4, Lewis 4, Hudson 3, Snyder 2. Prague — Thorpe 14, Schultz 10, Morehead 10, T. Jorgensen 6, Needham 4, Holick 4, Pratka 3, Bridges 1. at Wellston Girls Meeker 47, Wellston 38 Boys Meeker 78, Wellston 54
      • calendar