Shawnee students from Shawnee Middle School and Shawnee High School have been named to honors bands.

Ryan Henigman, director of bands for Shawnee Public Schools, said students had the chance to audition for the ECOBDA Honor Band and multiple students from the Middle School and the High School made the group. 

Several students also auditions and made the OBU Honor Band.

2018 – 2019 ECOBDA Honor Band Results

High School Band —

McKayla Pearce, 1st Flute; Kayana Rhoton-Brackeen, 2nd Flute; Mariah Snider, 3rd Flute; Mikylah Rodriguez, 6th Flute; Olivia Todd, Alternate Oboe; Josie Palmer, Alternate Bassoon; Hannah Ticer, 6th Clarinet; Caryssa Bui, 9th Clarinet; Anna Rodgers, 10th Clarinet; Alethea Anderson, 14th Clarinet; Jenna Westbrook, 16th Clarinet; Breeanna Lee, 4th Bass Clarinet; Hanaa Saidi, Alternate Alto Saxophone; Jacob Ingram, 2nd Tenor Saxophone; Kensington Kerbs, 1st Horn; Matt Harjo, 5th Horn; Aidan Grein, 7th Horn; Jordan LeCompte, 3rd Trombone; Michael Bowden, 5th Tuba.

Junior High Band (13)

Zayda Evans, 6th Flute; Grace Wiewel, 1st Oboe; Janelle Watson, 2nd Bassoon; Talyssa Reed, 4th Clarinet; Lorelei Brem, 1st Alto Saxophone; Logan Williams, 2nd Tenor Saxophone; Madison Ticer, 4th Horn; Rylie Justice, 5th Horn; Anna Jordan, 7th Horn; Chris Knoles, 1st Tuba; Phoenix Hindman, 6th Percussion; Aaron Rother, Alternate Percussion; Erin LaBar, Alternate Percussion.

Middle School Band —

Abigail Belvin, 3rd Flute; Kennedy Santos, 8th Flute; Jeanna Begley, 1st Clarinet; Kaitlyn Parsons, 2nd Clarinet; Holly Valentine, 6th Clarinet; Madison Drummond, 12th Clarinet ;Clara Timmons, Alternate Clarinet; Cameron, Karpe, 3rd Alto Saxophone; Josh Knobel, 3rd Trumpet;

Sarah Peters, 1st Horn ;Mackenzie Begley, 2nd Horn; Eric Hair, 5th Horn; Daizha Fineday, 1st Trombone; Jason keahnah-Talbot, 1st Euphonium; Billy Williams, 3rd Tuba; Marilyn Bartley, 1st Percussion .

•••

The 2018 – 2019 OBU Honor Band Results are:

High School (19)

McKayla Pearce, 6th Flute; Kayana Rhoton-Brackeen, 7th Flute; Mariah Snider, Alternate Flute; Kadyn Drummond, Alternate Flute; Hannah Ticer, 3rd Clarinet ; Caryssa Bui, 6th Clarinet; Anna Rodgers, 7th Clarinet; Alethea Anderson, 12th Clarinet; Breanna Lee, 1st Bass Clarinet; Paige Iddings, 9th Trumpet; Cynthia Bui, Alternate Trumpet; Kensington Kerbs, 1st Horn; Aiden Grein, 4th Horn; Jordan LeCompte, 4th Trombone; Michael Bowden, Alternate Tuba.

Junior High Band (13)

Zayda Evans, 7th Flute; Caleb Harrison, 12th Flute; Grace Wiewel, 2nd Oboe;

Janelle Watson, 2nd Bassoon; Lorelei Brem, 1st Alto Saxophone; Scottland Meier, 3rd Alto Saxophone; Mia Jennings, 4th Alto Saxophone; Logan Williams, 2nd Tenor Saxophone;

Madison Ticer, Alternate; Chris Knoles, 3rd Tuba; Aaron Rother, 2nd Percussion;

Erin LaBar, Alternate Percussion.