Heifer and Steer results: Pottawatomie County Junior Livestock Show 2021

The Shawnee News-Star
Competition at the Pottawatomie County Junior Livestock Show Wednesday, March 3.

Pottawatomie County Junior Livestock Show 2021 - Heifer and Steer results:

Heifer

CHAROLAIS

Class 1

Isabel Webb Shawnee FFA 1

Class 2

Stevie Buoy NRC 4-H 1

Class 3

Dawson Arnett Tecumseh FFA 1

Breed Champion Dawson Arnett Tecumseh FFA

Rsv Breed Champion Isabel Webb Shawnee FFA

CHIANINA

Class 1

Berklee Gossen NRC 4-H 1

Class 2

Piper Goodson Tecumseh FFA 1

Class 3

Morley Griffith Dale FFA 1

Class 4

Colby Brown Tecumseh FFA 1

Morgan Barron McLoud FFA 2

Breed Champion Piper Goodson Tecumseh FFA

Rsv Breed Champion Morley Griffith Dale FFA

HEREFORD

Class 1

Berklee Gossen NRC 4-H 1

Class 2

Taylor Marrs Tecumseh FFA 1

Class 3

Taylor Marrs Tecumseh FFA 1

Class 4

Taylor Marrs Tecumseh FFA 1

Breed Champion Taylor Marrs Tecumseh FFA

Rsv Breed Champion Taylor Marrs Tecumseh FFA

MAINE

Class 1

Jenny Lynn Branson Tecumseh FFA 1

Olivia Bellah McLoud FFA 2

Class 2

Jenna Streater Tecumseh 4-H 1

Class 3

Olivia Bellah McLoud FFA 1

Marlee Reece NRC FFA 2

Breed Champion Jenna Streater Tecumseh 4-H

Rsv Breed Champion Oliva Bellah McLoud FFA

SHORTHORN

Class 1

Kimberly Holland Tecumseh 4-H 1

Angel Shuffield McLoud FFA 2

Class 2

Jocelyn Phelps Tecumseh FFA 1

Colby Brown Tecumseh FFA 2

Class 3

Helen Spears Tecumseh FFA 1

Class 4

Zachary Rawlins Shawnee FFA 1

Olivia Rawlins Dale 4-H 2

Class 5

Kimberly Holland Tecumseh 4-H 1

Class 6

Reese Phelps Tecumseh 4-H 1

Class 7

Helen Spears Tecumseh FFA 1

Class 8

Colby Brown Tecumseh FFA 1

Jocelyn Phelps Tecumseh FFA 2

Class 9

Makenna Phelps Tecumseh FFA 1

Breed Champion Colby Brown Tecumseh FFA

Rsv Breed Champion Helen Spears Tecumseh FFA

SIMMENTAL

Class 1

Makinzie Odell Asher FFA 1

Raechel Simpson Tecumseh FFA 2

Class 2

Jenna Streater Tecumseh 4-H 1

Marlee Reece NRC FFA 2

Class 3

Morgan Barron McLoud FFA 1

Class 4

Marlee Reece NRC FFA 1

Class 5

Rylee Williams Tecumseh FFA 1

Class 6

Payton Hasbell Dale 4-H 1

Class 7

Kimberly Holland Tecumseh 4-H 1

Breed Champion Rylee Williams Tecumseh FFA

Rsv Breed Champion Payton Hasbell Dale 4-H

BRAHMAN INFLUENCE

Class 1

Dusti Ozment Tecumseh FFA 1

Class 2

Emma Bellah McLoud 4-H 1

Breed Champion Dusti Ozment Tecumseh FFA

Rsv Breed Champion Emma Bellah McLoud 4-H

ENGLISH AOB

Class 1

Morley Griffith Dale FFA 1

Class 2

Eva Webb Shawnee FFA 1

Class 3

Matthew Odell Asher 4-H 1

Breed Champion Eva Webb Shawnee FFA

Rsv Breed Champion Morley Griffith Dale FFA

EXOTIC AOB

Class 1

Dawson Arnett Tecumseh FFA 1

Class 2

Raice Abney NRC FFA 1

Breed Champion Dawson Arnett Tecumseh FFA

Rsv Breed Champion Raice Abney NRC FFA

COMMERCIAL

Class 1

Chloe Kelsey Tecumseh FFA 1

Class 2

Makinzie Odell Asher FFA 1

Class 3

Josh Vincent NRC FFA 1

Class 4

Dawson Arnett Tecumseh FFA 1

Class 5

Anna Kelsey Tecumseh FFA 1

Matthew Odell Asher 4-H 2

Grace Wright Tecumseh FFA 3

Blake Wright Tecumseh 4-H 4

Class 6

Ashtyn Taron SRC 4-H 1

Class 7

Dusti Ozment Tecumseh FFA 1

Class 8

Anna Kelsey Tecumseh FFA 1

Breed Champion Anna Kelsey Tecumseh FFA

Rsv Breed Champion Matthew Odell Asher 4-H

Supreme Champion Piper Goodson Tecumseh FFA

Rsv Supreme Champion Jenna Streater Tecumseh 4-H

Bronze Champion Colby Brown Tecumseh FFA

Sr Beef Showmanship Jocelyn Phelps Tecumseh FFA

Int Beef Showmanship Dusti Ozment Tecumseh FFA

Jr Beef Showmanship Reese Phelps Tecumseh 4-H

****

Market Steer

CROSSBRED STEERS

Class 1

Keelie Utter Tecumseh 4-H Cross 1

Class 2

Emily Bingham Tecumseh FFA Cross 1

Class 3

Dawson Arnett Tecumseh FFA Cross 1

Breed Champion Dawson Arnett Tecumseh FFA

Rsv Breed Champion Keelie Utter Tecumseh 4-H

ENGLISH AOB STEER

Class 1

Dawson Arnett Tecumseh FFA English AOB 1

Breed Champion Dawson Arnett Tecumseh FFA

EXOTIC AOB

Class 1

Reyston Utter Tecumseh 4-H Exotic AOB 1

Class 2

Chloe Kelsey Tecumseh FFA Exotic AOB 1

Class 3

Jenna Streater Tecumseh 4-H Exotic AOB 1

Class 4

Raechel Simpson Tecumseh FFA Exotic AOB 1

Breed Champion Jenna Streater Tecumseh 4-H

Rsv Breed Champion Chloe Kelsey Tecumseh FFA

Prospect Steer

EXHIBITOR CHAPTER/CLUB Breed PLACING

Class 1

Olivia Bellah McLoud FFA Maine 1

Emily Bingham Tecumseh FFA Cross 2

Grand Champion Prospect Steer Olivia Bellah McLoud FFA

Grand Champion Steer Dawson Arnett Tecumseh FFA

Rsv Grand Champion Steer Jenna Streater Tecumseh 4-H

Bronze Medallion Steer Chloe Kelsey Tecumseh FFA

Pottawatomie County Junior Livestock Show 2021.
Pottawatomie County Junior Livestock Show 2021.